Elektronik Akort cihazlarıyla piyano akordu yapılır mı?

Elktnk cihazla akort
23. Şub, 2016

Elektronik akort cihazıyla piyano akort edilir mi?

Bu sorunun cevabi hem evet hep hayırdır. Bunun nedenini inceleyelim.
Gergin fakat katı olan teller, görmek istediğimiz sayısal değerden hep biraz daha tiz olurlar. Hantallıklarını bu şekilde çözerler. Mesela bir diyapazon, ses çatalından bir sesi la4 teline kopyalayalım, yani duyduğumuz sesi bu orta la telini gererek aynı duyumu yakalayalım. Sonra frekansmetreyle bakalım 440.01 geldiğini görebiliriz bu telin tize doğru oktavını çektiğimizde frekans ölçer 880.02 göstermesi gerekirken daha tiz olduğunu gösterir 880.07 gibi. LA4 sesini pese doğru oktav olarak çektiğimizde ise la3 220.05 olması beklenirken 219.07 gibi görünür bu fark en kalın la ya gelindeiğinde çok artar 27.5 olması gerekeken frekans 24.4 gibi olmuştur. En tizlerde ise frekans yarım ton ilerisinin frekansını bile geçmiş olabilir çünkü en tizlerde tel boyu çok kısa ve çok katıdır. Bu rakamlar boyu kısa piyanolarda çok daha fazladır çünkü boyu kısa piyanolardaki tellerin katılığı çok daha fazladır. Bir telin vermesi beklenen fiziksel bir frekansi vardır bir de katılığından dolayı bu vermesi gereken ferekanstan daha tiz verdiği frekansı vardır. Bir piyanononun vermesi gereken gerçek fiziksel ferekansıyla katılığından gelen daha tiz frekans farkına ___ harmonik bozukluk ___ denir.

Her marka ve her boy piyanolardaki tellerin boyu ve kalınlığı farklı olacağından harmonik bozukluk da farklı farklı olacaktır. Bu yüzden şaşmadan akort edebilen bir elektronik cihaz olamıyor, ancak ona yakın olan değerler bulunabiliyor ve kulak yardımıyla küçük oynamalarla akort yapılabiliyor. Hassas kulak olmadan sadece bu akort cihazıyla akort yapmak tabi ki piyano da çok iyi olmayan bir akort oluşmasına sebebiyet veriyor.
Eğer bir fabrika ürettiği tüm boy piyanoları için mühendisler yardımıyla tellerin harmonik bozukluklarını hesaplayıp buna göre akort cihazı uretmiş olsa ki bu hiç zor birşey değil ozaman akort cihazlarıyla mükemmel akortlar yapmak mümkün olurdu ama bu işlemde bile hassas kulak olmazssa olmazlardan

Ali İhsan Hayal
şubat 2016